LigaNetPl

Back Home

LigaNetPl

User Rating: / 1
PoorBest 
Piłka nożna - Bundesliga
niedziela, 10 lipca 2011 11:24

BundesligWprowadzenie Bundesligi do naszego serwisu zakończyło się sporym poruszeniem. Czy bardziej to spowodowane było jednoczesnym zakomunikowaniem tego faktu po śląsku, czy rzeczonym dodaniem kolejnej ligi, pierwszej zagranicznej, trudno ocenić.

Bundesliga na opolskich boiskach to codzienność, mówi się o niej więcej niż o polskiej ekstraklasie i nie jest to tajemnica, ale fakt znany i wiadomy od lat. Śląsk zaś, zwłaszcza Górny ma silne naleciałości i to zarówno niemieckie, jak i polskie, a jego historia nie pozwala jednoznacznie przypisać go do kultury jednej z nich.

Od początku Śląsk był zaledwie dodatkiem w każdym z państw, z którymi historia go związała, a hegemonia każdego z nich w przesadny sposób wymuszała potwierdzenie rdzennej przynależności do danej kultury, negując jednocześnie pozostałe fundamenty śląskiej historii.

Dziś także pojawiają się głosy, wcale nierzadkie, utożsamiające Śląsk z kulturą polską i w pretensjonalny sposób wykrzykujące hasła typu "Śląsk Opolski zawsze Polski". Są to karykaturalne emocje nie mające pokrycia w rzeczywistości, a w rzeczy samej wyrażające frustracje osób nie potrafiących pogodzić się z autentycznością i odmiennością kultury śląskiej od każdej próbującej ją zdominować ideologii. Równie śmiesznie brzmią głosy utożsamiające Śląsk z Niemcami - tu znowu ujawniają się głównie tęsknoty starszego pokolenia wychowanego w innej rzeczywistości społeczno-politycznej, których echa przebijają się jeszcze w przekazach pokolenia pamiętającego lata II wojny światowej.

Obie wizje są fałszywe, a śląskie dziedzictwo kulturowe najwięcej ma do zawdzięczenia Czechom, o których dziś nikt nie mówi, a i oni sami się specjalnie o to nie upominają. Świadczy to być może o ich wielkości i odpowiedzialności za dzieło, które w dużej mierze zaszczepili.

Zasięgnijmy krótkiej historii Śląska:

100-900 (800 lat) - plemiona słowiańskie tworzą oryginalną kulturę Śląska
900-990 (90lat) - Śląsk pod władaniem Państwa Wiekomorawskiego, przyjmuje chrześcijaństwo
990-1335 (345 lat) - Śląsk w Polsce pod rządami Piastów
1335-1526 (190 lat) - Śląsk pod panowaniem Czechów
1526-1740 (214 lat) - Śląsk pod władaniem Austri
1740-1922 (182 lata) - Austria traci Śląsk na rzecz Prus (później Cesarstwo Niemieckie)
1922-1939 (17 lat) - Śląsk ponownie pod rządami polskimi (choć nie cały)
1939-1945 (6 lat) - w czasie wojny Śląsk wraca do Niemiec
1945-2011 (66 lat) - Śląsk w Polsce

Jak widać, większą historię Śląsk zawdzięcza sobie samemu, to 800 lat, kiedy rodziła się i rozwijała rdzenna kultura. W Polsce Śląsk miał okazję być przez 428 lat, w Czechach (jeśli doliczyć do tego także Morawy) 280lat, Austria to 214lat, Prusy (liczone razem z Niemcami) to zaledwie 188 lat. Mimo tak burzliwych dziejów udało się na Śląsku zachować i wypielęgnować piękną kulturę słowiańską, kulturę nacechowaną dużym wpływem różnorodnych naleciałości, ale które przez swoje odmienności dodały jej niepowtarzalnego charakteru, której kwintesencję można skwitować w kilku prostych zdaniach:

- nie ma sprzeczności pomiędzy śląskością i polskością
- nie ma sprzeczności pomiędzy śląskością i niemieckością
- nie ma sprzeczności pomiędzy śląskością i czeskością

Emocjonowanie sie Bundesligom na ślonskich boiskach je tego dobitnym przikładym.

 

© 2025 LigaNetPl
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!